V dnešní době, kdy často používáme chatovací aplikace, sociální sítě a SMS, se může zdát, že pravopis jako takový ustupuje do pozadí a že je vlastně jedno, zda píšeme správně. Z tohoto omylu nás obvykle vyvede paní učitelka v hodině češtiny, což ještě tolik „nebolí“, případně se spálíme později, například při psaní důležitého e-mailu či vzkazu. Tam už pro nás výskyt hrubek může mít určité následky, neboť ne vždy se naše lidová tvořivost setká s pochopením.
Pravopis je pro spoustu z nás strašákem. Dílem z toho důvodu, že ve škole obvykle píšeme diktáty a pravopisná cvičení na čas a bez možnosti nahlédnout do tzv. PRAVIDEL, což je samozřejmě naprostý nesmysl, dílem proto, že český pravopis je poměrně složitý, a tak potřebujeme určitou dobu, abychom jej „vstřebali“.
Jak tedy postupovat, když si chceme pravopis co nejlépe procvičit? Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát! Následující praktické tipy nám s tím výrazně pomohou.
Základem je četba!
Jedním z nejlepších způsobů, jak si zlepšit pravopis, je pravidelně číst.
Když čteme knihy, články nebo příspěvky na internetu (i když tam pozor, bývají v nich chyby), učíme se správnému psaní a gramatice přirozenou cestou. Náš mozek si časem navykne na to, jak jednotlivá slova vypadají v psané podobě, a jejich pravopis tak máme zautomatizovaný.
Zkusme si vybrat knihy, které nás baví – může to být cokoliv od zájmových časopisů o zvířatech až po detektivky.
Pišme si vlastní příběhy
Dalším skvělým způsobem, jak si zlepšit pravopis, je psaní deníku, povídek nebo vlastního blogu, každé psaní se počítá. Nezáleží na tom, o čem píšeme – důležité je, že si procvičujeme své dovednosti. Nejlepší je pochopitelně psát o něčem, co nás baví, co je „naše téma“. Jakmile máme dopsáno, můžeme si text přečíst nahlas a opravit případné chyby.
Využívejme pravopisná cvičení a aplikace
V dnešní době existuje spousta skvělých online nástrojů, které nám mohou pomoci s procvičováním pravopisu. Na internetu najdeme různé aplikace nebo webové stránky s testy, křížovkami a cvičeními zaměřenými na český pravopis.
Pokud si cvičení raději doplňujeme písemně (pravopis se nám tak lépe zafixuje), můžeme využít např. cvičebnici pravopisu ve formátu pdf, kde máme celý pravopis jako na dlani.
Učme se pravidla a používejme je
Pravopis si neosvojíme jen tím, že si zapamatujeme, jak se slova píší. Musíme chápat také pravidla, na jejichž základech je pravopis vystavěn. Třeba pravidla pro psaní i/y nebo s/z.
Zkusme si každý týden vybrat jedno pravidlo, které si zopakujeme, a zaměřme se přitom na slova, s nimiž máme největší potíže.
Učení pravidel nám pomůže lépe pochopit, proč se slova píší tak, jak se píší. Jednotlivá pravidla probíráme v hodinách češtiny a jejich vyčerpávající souhrn najdeme i zde.
Objevujme své chyby a poučme se z nich
Chyby nejsou žádná ostuda! I když se občas stane, že máme v diktátu z češtiny červené moře a je nám z toho do breku, nemusíme zoufat.
Každý, kdo se učí, občas udělá chybu, to je úplně normální.
Když napíšeme něco s chybou a někdo nám ji opraví, berme to jako příležitost ke zlepšení. Zkusme si zapamatovat, jaká chyba to byla, a příště se jí vyhnout. Každá chyba nás posouvá blíže ke správnému pravopisu.
Hrajme si s češtinou
S českým jazykem si můžeme různě hrát – například prostřednictvím hry Scrabble, křížovek nebo osmisměrek. Tyto hry nás nutí přemýšlet o správném pravopisu slov a mohou nám také pomoci v rozšiřování slovní zásoby. Takové aktivity jsou nejen zábavné, ale pravopis si jimi procvičíme úplně nenásilně, takže si ani nevšimneme, že se vlastně „učíme“.
Trpělivost růže přináší
Jako u každé dovednosti platí, že zlepšení vyžaduje určitý čas. Nemusíme zvládnout všechno hned, ale důležité je, abychom si každý den našli chvilku na procvičování.
Nemusí to být hodiny učení – někdy stačí, když se během psaní jakéhokoli textu zaměříme na to, co vlastně píšeme.
Časem si pravopis zautomatizujeme a ani nebudeme muset přemýšlet o tom, jak slova psát. A pokud se příležitostně setkáme s nějakou výjimkou, případně „specialitkou“, její pravopis si v případě nejasností vždy můžeme dohledat. To není žádná ostuda a dělají to tak i dospělí, je to určitě lepší, než abychom psali texty plné hrubek.
Zvládnout český pravopis není při troše snahy nic těžkého, stačí najít způsoby, které nás budou bavit.
Ať už si čteme, píšeme vlastní příběhy nebo používáme výukové aplikace či cvičebnici s doplňováním, důležité je, abychom se procvičování věnovali pravidelně. A pamatujme, že i chyby jsou součástí učení. Protože chybami se člověk učí a nikdo není dokonalý, to by byla třeskutá nuda! 🤗