Ing. Lenka Říhová

O mně

Kdo jsem?

Jako profesionál s 20 lety pedagogických zkušeností pomáhám dětem a jejich rodičům zvládnout dva hlavní předměty, český jazyk a matematiku, na druhém stupni ZŠ.

Kromě toho připravuji žáky devátých tříd na první důležitou životní zkoušku, přijímací zkoušky na střední školu; zároveň se společně snažíme o to, aby měly děti solidní základ z obou předmětů, na němž mohou později stavět.

Jak to všechno začalo?

Ještě před několika lety jsem se soustředila zejména na vysokoškoláky a doučování dětí pro mě bylo spíše příjemným protipólem mé hlavní práce, odborného překladatelství. Sloužilo coby vítaný relax, poněvadž překladatelská profese je duševně velmi náročná a vyčerpávající.

Sice mě vždy nesmírně těšilo, když se mi děti zlepšovaly takřka „pod rukama“, stále mi však připadalo, že mé místo je někde jinde.

Postupem času jsem si ale začala všímat, že je někde něco špatně. Obracelo se na mě stále více rodičů, kteří byli spolu se svými dospívajícími dětmi z výuky ve škole frustrovaní, bezradní a nešťastní. Stále dokola jsem slýchala, že vysvětlení látky ve škole je nedostatečné, že žáci vyšších ročníků navzdory stále modernějším materiálům učivo absolutně nechápou, chodí do školy s nechutí a jsou deprimovaní jak z přístupu učitelů, tak sami ze sebe.

A potom přišla covidová opatření, školy se zavřely úplně a děti zůstaly zcela ve vzduchoprázdnu a nejistotě, odkázané na on-line výuku, zavřené doma i se svými pochybnostmi, strachy a obavami, že to nezvládnou.

Sbohem, vysokoškoláci!

Právě v té době jsem se rozhodla vyslyšet prosby rodičů a věnovat se naplno dětem. Univerzitu jsem opustila a od té doby doučuji češtinu a matematiku formou on-line lekcí.

Mé časové možnosti však nejsou neomezené, proto jsem brzy musela většinu zájemců odmítat, což mě mrzelo o to více, že se často jednalo o případy, kdy na mě rodiče dostali doporučení od mých bývalých klientů. Zároveň bych ráda pomohla co největšímu počtu dětí, a proto jsem se rozhodla své podnikání rozšířit o digitální materiály a kurzy, k nimž může mít přístup opravdu každý.

Během dlouholeté praxe mi prošly rukama stovky dětí, a proto jsem vytipovala nejvíce problematickou látku, kterou doučuji až na vzácné výjimky úplně všechny žáky.

Jak učím?

Miluji vysvětlování, jakkoli složitou látku umím výborně a logicky podat tak, aby ji dokázal pochopit opravdu jakýkoli žák, mám vypracovaný systém postupů a zlepšováků, jak češtinu a matematiku zvládnout, a toto know-how dětem postupně předávám.

K tomu všemu pak s dětmi pracujeme i na postupech, jak psychicky zvládat zkouškovou situaci a jak si při ní poradit, což se jim v životě bude hodit ještě mnohokrát.

A že mám obrovskou studnici zkušeností, z nichž mohu čerpat! Aby ne, vždyť těch zkoušek, a nejen školních, jsem zvládla už tolik, že by to vydalo na román 🙂

Proč byste se měli obrátit právě na mě?

Protože vám umím nabídnout to, co jinde nenajdete:

  • jsem aktivním překladatelem z/do technické italštiny, s českým jazykem i matematikou jsem tedy denně v kontaktu jako profesionál;
  • s profesionální výukou mám 20 let zkušeností, téměř stejně dlouhou dobu jsem navíc působila jako externista na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity;
  • od roku 2003 pracuji jako korektor českých textů pro prestižní italské agentury, češtinu mám tedy v malíčku a umím vysvětlit naprosto cokoli;
  • matematický obor mám vystudovaný na VŠ a matematiku doučuji již od střední školy;
  • poradím strategii, jak k jednotlivým testovým úkolům přistupovat, aby je žáci/studenti úspěšně zvládli;
    umím skvěle vysvětlovat, mám nekonečnou trpělivost a dokážu žáky a studenty výborně motivovat!

Vybrané reference

„Paní Říhová doučovala našeho syna český jazyk v době, kdy na střední školy mířil nejsilnější ročník za 30 let. A výsledek? Syn byl přijat na obě gymnázia. V češtině získal 46 bodů z 50. Oceňuji systém přípravy, komunikaci a profesionalitu. Všem, pro které je vzdělání jejich dětí prioritou, doučování s paní Říhovou vřele doporučuji.“ (Renata B., květen 2023)

„Rád bych touto cestou poděkoval paní učitelce za super doučování z matematiky a češtiny k přijímačkám. Musím ocenit zvláště matematiku, protože paní učitelka vysvětluje tak výborně, že syn za půl roku doučování ve skupince pochopil to, co nebyl schopen „pobrat“ za celý druhý stupeň. Moc děkujeme!“ (Josef K.)

„Děkuji p. učitelce Lence Říhové za vzornou přípravu našeho syna Vojty z českého jazyka na gymnázium. Díky jejímu úsilí se Vojta na gymnázium dostal.“ (Karel I.)

„Příprava na přijímačky z češtiny- paní učitelka velmi rychle poznala, kde má syn nedostatky, a přípravu vedla cíleně. Syna doučování bavilo a u přijímaček mu velmi pomohlo. Děkujeme.“ (Dominika F.)

„Chtěla bych moc poděkovat paní učitelce za perfektní přípravu mého syna na přijímačky na 8leté gymnázium z českého jazyka. Syn byl přijat na gymnázium! Moc doporučuji, skvělé doučování! Velmi děkujeme, paní Lenko, za doučování mého syna!“ (Oksana S.)

„Lenka Říhová vyučovala on-line mého syna český jazyk – jako přípravu na přijímací řízení na osmileté gymnázium. Ráda bych ocenila, že její výuka byla výborně strukturovaná, cílená na nedostatky. Uměla velmi srozumitelně a trpělivě synovi vše vysvětlit. Synovi se výuka také líbila, na on-line hodinách se snažil a Lenku respektoval. Test z ČJ na přijímačkách nakonec dopadl synovi díky přípravě s Lenkou lépe než test z matematiky a na osmileté gymnázium byl přijat!.“ (Denisa Č.)

„Vážená paní Říhová, mým jménem, jménem mého manžela a syna bychom Vám chtěli moc poděkovat za každou hodinu skvělé práce se synem! Děkuji Vám za úžasný přístup k práci s žáky. Syn se vždycky těšil na každou hodinu s Vámi. Hodně často říkal, že kdyby měl češtinu ve škole s Vámi, měl by ji moc rád. Děkuji Vám za Váš čas a ochotu a za to, že jste pomohla synovi získat nejenom vědomosti, ale i jistotu!“ (Anna J.)

„Paní Říhová zvládla připravit během roku dyslektika a dysgrafika na státní zkoušku na střední školu z českého jazyka a to tak, že nebylo ke zkoušce potřeba žádných úlev z pedagogicko-psychologické poradny. Zkoušku zvládl bez problémů a s dobrým výsledkem. Syn byl přijat na obě střední školy. Perfektní přístup. Jako učitelka je výborná, opravdu naučí.“ (Petra D.)

„S paní Říhovou jsme maximálně spokojeni. Provázela nás celý školní rok. Vysoce profesionální přístup, i syn si to chválí. Určitě využijeme její služby i na střední škole, popřípadě na přípravu k maturitním zkouškám.“ (Kateřina A.)

„Na Lenku Říhovou jsem se obrátila na základě doporučení a mohu potvrdit, že to byla skvělá volba. Dcera odchází na přijímací zkoušky na gymnázium perfektně připravená, zaznamenala obrovský skok od počáteční samostatné přípravy po konzultacích s Lenkou Říhovou. Na hodinu je paní Říhová vždy perfektně připravena, dokáže vše vysvětlit, je trpělivá, zároveň ale trvá na dohodnutých pravidlech vzájemné spolupráce a v dětech zcela určitě budí respekt. Určitě doporučujeme a děkujeme!“ (Martina K.)

„Učitelku pro svoji dceru jsem vybírala docela dlouho. Paní Říhová je skvělá učitelka, která dokáže vysvětlit vše trpělivě a s erudicí. Dcera se v čj hodně zlepšila a posunula o velký kus dopředu. Paní učitelka je vždy výborně na hodinu připravená a dokáže dceru zaujmout. Paní učitelku můžeme vřele doporučit.“ (Markéta Z.)

* INFORMACE K REFERENCÍM: Vzhledem k tomu, že mými klienty jsou při doučování soukromé fyzické osoby, s ohledem na nařízení GDPR u hodnocení na webu uvádím pouze počáteční písmeno příjmení. Tyto reference jsou vždy referencemi mých klientů a jsou zveřejněné s jejich souhlasem. Klienti mi reference zasílají  e-mailem a u každého z těchto hodnocení lze doložit, že  jde o osobu, která využívala mých služeb, a to kontrolou údajů v daňové evidenci (uhrazené faktury).